Հավասարության միտումները Հայաստանում
2010 թվականին Հայաստանում Հետազոտական Ռոսուրսների Կովկասյան Կենտրոն-Հայաստան հիմնադրամի (ՀՌԿԿ-Հայաստան)կողմից անցկացված Կովկասյան բարոմետր հարցման տվյալներով, երեխայի սեռի նախապատվության մասին հարցին   հարցման մասնակիցների 54%  պատասխանել  էր  տղա,  10%՝ աղջիկ և  35%-ը նշել  էր, որ սեռը նշանակություն չունի։
2020-ին հրապարակված նույն Կովկասյան Բարոմտերի համաձայն, հարցվածների   9% պատասխանել է աղջիկ, իսկ տղա երեխա  նախընտրողների թիվը նվազել է՝ ցուցանիշը հասցնելով  34%, դրա հետ մեկտեղ աճել է մեկ այլ ցուցանիշ. այժմ հարցվածների 55%-ն է նշել, որ երեխայի սեռն իրենց համար նշանակություն չունի։  Փաստը, որ հայաստանցիների կեսից ավելիի համար երեխայի սեռն այլևս կարևոր չէ, ինքնին ոգգևորիչ է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ներկա ու նախկին աշխատակիցների, իրենց գործընկեր մասնագետների ու կառույցների, և առհասարակ, բոլոր նրանց համար, ովքեր իրավմամբ կարող են սելեկտիվ աբորտների դեմ տարիներ տևած իրենց աշխատանքի արդյունք համարել հասարակական կարծիքի նման փոփոխությունը:
Համեմատության համար նշենք, որ հարևան Վրաստանում ցուցանիշները քիչ ավելի հուսադրող են։ Հարցման մասնակիցների 11%-ը նախապատվությունը տվել է աղջիկ երեխաներին, 31%-ը՝ տղաներին, և 57%-ն է նշել, որ սեռն իր համար նշանակություն չունի։ Տասը տարի առաջ Վրաստանում նույն հարցին մասնակիցների 9%-ը պատասխանել էր աղջիկ, 46%-ը՝ տղա, 44%-ը՝ նշանակություն չունի։
Նշենք, որ Ադրբեջանի վերաբերյալ միայն 2010-ի տվյալներ են հայտնի, ըստ որոնց, 64%-ի համար երեխայի սեռը նշանակություն չունի։
Ո՞վ է ընտանիքի կերակրողը. «հավասարապես»-ի առաջադիմությունը
Պարզվում է, որ դրական փոփոխություններ են նկատվում ոչ միայն երեխայի սեռի նախապատվության, այլ նաև կանանց ու տղամարդկանց հավասարությանն առնչվող այլ հարցերում: Օրինակ, հասարակական կարծիքի մեկ այլ փոփոխություն վերաբերում է ընտանիքը կերակրողի մասին պատկերացումներին։ Արմատացած այն կարծիքը, թե ընտանիքի պահողը տղամարդն է կամաց-կամաց փոխվում է՝ ի օգուտ «և՛ կանայք, և՛ տղամարդիկ» հավասար տարբերակի։
Հայաստանում հարցման մասնակիցների 53%-ը տղամարդուն է համարում ընտանիքի կերակրող, 16%-ը՝ կնոջը, 28%-ը համարում է, որ ընտանիքը պահում են հավասարապես թե՛ կանայք, թե՛ տղամարդիկ։ Համեմատության համար նշենք, որ 2010-ին երրորդ տարբերակն ընտրել էին հարցվածների ընդամենը 17%-ը։
Ուշագրավ է, որ հարևան Վրաստանում հարցվածների 21%-ն է համարում, որ ընտանիքը պահող հավասարապես համարվում են թե՛ կանայք, թե՛ տղամարդիկ։ Վերջին տասը տարում այդ ցուցանիշը գրեթե չի փոփոխվել՝ 2010-ին նույն հարցին այդպես էր պատասխանել հարցվածների 20%-ը։
Նմանատիպ մեկ այլ հարցի, թե ո՞վ պետք է լինի ընտանիքի կերակրողը, 39%-ըը պատասխանել է՝ հավասարապես կանայք ու տղամարդիկ, 60%-ը՝ տղամարդիկ, 0%-ը՝ կանայք։ 2010-ի համեմատ առաջընթացը զգալի է։ Տասը տարի առաջ հավասարապես պատասխանն ընտրել էին հարցվածների ընդամենը 14%-ը։
Վրաստանում 34%ն են ընտրել «հավասարապես» պատասխանը, 2010-ին այդ ցուցանիշը՝ 14% էր։ Ադրբեջանում 2010 թվականին այդ տարբերակն ընտրել է հարցման մասնակիցների 16%-ը։
Ո՞ւմ պետք է ժառանգել բնակարանը
Հայաստանում ավանդույթի ուժով ընդունված է եղել, որ հայրական տունը ժառանգում է ընտանիքի փոքր որդին։ Արմատացած այս պատկերացումների արդյունքում  աղջիկները սովորաբար որպես ժառանգորդ չեն դիտարկվում:
Ըստ հրապարակված հարցման արդյունքների, այս ավանդույթը Հայաստանում այնքան էլ ուժեղ չի, որքան թվում է: «Ո՞վ պետք է ժառանգի բնակարանը» հարցին ի պատասխան մասնակիցների 43%-ը պատասխանել է թե՛ դուստրերը, թե՛ որդիները հավասարապես։ 10 տարի առաջ հարցաշարում նման հարց չի եղել, ուսրի այս առումով համեմատություն անելն ահնհնար է։
Նկատենք, որ Վրաստանում այդ հարցին նույն կերպ են պատասխանել հարցվածների 49%-ը։
Կանանց առայժմ ծնողներից առանձին ապրել «թույլ չեն տալիս»
Հայաստանցիների 66%-ը կարծում է, որ կանայք որևէ տարիքում չեն կարող ծնողներից առանձին ապրել։ Իհարկե, սա մեծ ցուցանիշ է, բայց հաշվի առնելով տասը տարիների ընթացքում առկա միտումը, առաջընթացն ակնհայտ է: 2010-ին այդ նույն հարցին նման պատասխան էին տվել հարցվածների 79%-ը։ Հարևան Վրաստանում այս հարցին ավելի լիբերալ մոտեցում ունեն, հարցվածների միայն 38%-ն է ասել, որ կանայք որևէ տարիքում ծնողներից առանձին ապրել չեն կարող։ Այստեղ էլ առաջընթաց կա, քանի որ տասը տարի առաջ այդ ցուցանիշը եղել է 56%։ Ավելին, 50%-ը համարում են, որ կանայք պետք է ծնողներից առանձին ապրեն 18-25 տարեկանում, իսկ 2010 թվականին 31%-ն էր այդպես մտածում։
Իրավիճակն ավելի տխուր է Ադրբեջանում։ 2010 թվականին հարցվածների 87%-ի համար անընդունելի էր, որ կինը որևէ տարիքում ապրի ծնողներից առանձին։
Հետաքրքրական է, որ հարցվածների 69%-ը համարում է, որ կինը որևէ տարիքում չի կարող թունդ ալկոհոլային խմիչք օգտագործել։ Տասը տարի առաջ հայաստանցիներն այս հարցի վերաբերյալ ավելի առաջադեմ են եղել, ու 65%-ն է կանանց ՝ թունդ ալկոհոլ օգտագործելը որևէ տարիքում համարել անընդունելի։
Վրաստանում նման կարծիք ունեն հարցվածների 55%-ը, տասը տարի առաջ՝ 57%-ը։ Ադրբեջանում իրավիճակը կարելի է ասել անմխիթար է, տասը տարի առաջ 92%-ն է անընդունելի համարել կանանց թունդ ալկոհոլի օգտագործումը որևէ տարիքում։
Կանայք ամուսնանալիս պետք է կույս լինեն
Անընդունելիների շարքը շարունակելով, նկատենք, որ Հայաստանում հարցվածների 82%-ը համարում է, որ կանայք իրավունք չունեն մինչև ամուսնությունը սեռական կյանքով ապրել։ 2010-ին այդպես մտածում էր հարցվածների 87%-ը։
Վրաստանում 63%-ը կարծում է, որ կանայք ամուսնանալիս պետք է կույս լինեն, 2010-ին ՝ այդ ցուցանիշը 80% էր։ Ադրբեջանում էլ ավելի պահպանողական են, քանի որ 2010-ին հարցվածների 89%-ն է նման կարծիք հայտնել։
Նկատենք, որ հայաստանցի հարցվածների 75%-ը համարում է, որ կանայք առանց ամուսնանալու չեն կարող ապրել մեկ բնակարանում տղամարդու հետ։ Տասը տարի առաջ այդպես մտածում էր 80%-ը։ Վրաստանում ավելի առաջադեմ են, միայն 60%-ն է այդպես կարծում, իսկ 10 տարի առաջ՝ 72%-ը։ Ադրբեջանում 2010-ին այդ կարծիքն է հայտնել հարցվածների 87%-ը։
Ո՞ր տարիքում կինը կարող է ամուսնանալ
Հարցման մասնակցած հայաստանցիների 91%-ը (Վրաստանում՝ 90%) համարում է, որ կանանց ամուսնանալու լավագույն տարիքը 18-25 տարեկանն է, 2%-ը համարում է, որ կանայք որևէ տարիքում չպետք է ամուսնանան։
Վրաստանում 1%-ն է կիսում կանանց՝ առհասարակ չամուսնանալու կարծիքը։ 10 տարի առաջ Հայաստանում հարցվածների 95%-ն էր համարում, որ կանանց ամուսնանալու համար լավագույն տարիքը 18-25-տարեկանն է։ 2010 թվականին այդ ցուցանիշը Ադրբեջանում եղել է 94%, Վրաստանում՝ 92% ։
ShareTweet
Նախորդ հրապարակումը
Հայաստանի ազգային նպատակները
Հաջորդ հրապարակումը
Հայաստանը և Կայուն զարգացման նպատակները
COVID-19-ն ազդում է 2030-ի Կայուն զարգացման օրակարգի նպատակներից յուրաքանչյուրի վրա
Հրապարակումներ
Համավարակը, կանայք ու հայաստանյան աշխատաշուկան
Հայաստանում գործազրկության բարձր մակարդակը, չգրանցված աշխատատեղերի մեծ թիվը համավարակի ընթացքում ու դրա հետևանքով խոցելի դարձրեցին հատկապես կանանց։ Համավարակից երկու տարի...
Ապտակից՝ մինչև սպանություն. ընտանեկան բռնությունը Հայաստանում
Կնասպանության մտահոգիչ վիճակագրությունը Հայաստանում կնասպանության վերջին դեպքը հունիսի 21-ին էր՝ Արարատի մարզի Խարբերդ համայնքում։ Մայրը միջամտել էր որդու և ամուսնու միջև ծագած...
Աշխարհի խորհրդարաններում կանանց ներկայացվածության աճին մեծապես նպաստել է քվոտավորումը. զեկույց
Միջխորհրդարանական միության (IPU)  տվյալներով աշխարհի խորհրդարաններում կանանց ներկայացվածությունը միջինում 26.2 % է կազմում։ Միության կողմից վերջերս հրապարակված «Կանայք խորհրդարանում 2021 թվականին»...
Կայքը պատրաստվել է «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ Ազգային ժողովի, ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Ժողովրդավարության Վեսթմինսթր հիմնադրամի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ համատեղ, Մեծ Բրիտանիայի «Լավ կառավարման հիմնադրամի» և Շվեդիայի կառավարության օժանդակությամբ: Կայքում արտահայտված տեսակետները պատկանում են հեղինակ(ներ)ին և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ՄԱԶԾ-ի կամ ծրագրի այլ գործընկերների տեսակետները:

Equality trends in Armenia: Survey
According to the 2010 Caucasus Barometer survey conducted by the Caucasus Research Resource Center-Armenia Foundation (CRRC-Armenia), to the question about the sex preference of the child 54% of respondents answered mentioning a boy, 10% a girl, and 35% said that gender would not matter to them.
According to the same Caucasus Barometer survey conducted in 2020, 9% of respondents answered girls, and the number of those preferring a boy child decreased to 34%, while the number of respondents who did not express any preference  increased to 55%.
The fact that the sex of the child is no longer important for more than half of Armenians is encouraging for the current and former UN Population Fund staff, their partner professionals and organizations and all those who can rightfully consider such a change in public opinion as the result of their  fight against selective abortions.
For comparison, the indicators in neighboring Georgia are a bit better. 11% of the respondents preferred girls, 31% – boys, and 57% said that gender would not matter to them. 10 years ago, in Georgia the respondents answered the same question like this: 9% – a girl, 46% – a boy, 44% – it does not matter.
In the case of Azerbaijan, only 2010 survey results are available, and it states that 64% of the respondents did not have any gender preference for their children.
Who is the breadwinner of the family? “Equally” progress
It turns out that positive changes are observed not only in the gender preference of children, but also in other issues related to equality between women and men. For example, another change in public opinion concerns the notion of a breadwinner. The entrenched stereotype that the man is the breadwinner of the family is slowly changing in favor of “women and men equally are breadwinners”.
In Armenia, 53% of respondents consider the breadwinner is the man, 16% is the woman, and 28% are for both women and men to support the family equally. For comparison, in 2010 only 17% of respondents chose the equal option.
It is noteworthy that 21% of respondents in neighboring Georgia believe that women and men are considered equal to earn for family. In the last ten years, that index has not almost changed: in 2010, 20% answered the same way.
To the similar question who must be the breadwinner of the family 39% answered equally both men and women, 60% – men, 0% – women. Compared to 2010, the progress is obvious. 10 years ago, only 14% answered both men and women must equally be the breadwinners. In Georgia, 34% have chosen the “equally” option, 10 years ago only 14% of respondents were for this option. In Azerbaijan only the 17% were for the equality in this question.
Who should inherit the apartment?
In Armenia, by tradition, it was assumed that the apartment was inherited by the youngest son of the family. As a result of these entrenched practices, daughters are not usually considered as heirs.
However, according to the results of the published survey, this tradition is not as strong in Armenia as it seems. In response to the question about who should inherit the apartment, 43% of the participants answered that both daughters and sons are equal to be heirs and the apartment should be equally distributed. There was no such question in the questionnaire 10 years ago, hence no comparison can be made in this respect.
It should be noted that in Georgia 49% of respondents answered the question the same way.
Women are “not allowed” to live separately from their parents yet
66% respondents in Armenia think that women cannot live separately from their parents at any age. Of course, this is a big figure, but given the trend over the last 10 years, the progress is apparent. In 2010, a similar answer to the same question was given by 79% of respondents.
In Georgia the respondents have a more liberal approach to this issue with only 38% of them saying that women cannot live apart from their parents at any age. There is progress here as well, as 10 years ago that index was 56%. Moreover, 50% think that women should live separately from their parents at the age of 18-25, and in 2010 this opinion was shared by 31% of respondents.
The situation is more worrying in Azerbaijan as in 2010, 87% of respondents mentioned that it was unacceptable for a woman to live separately from her parents at any age.
At what age can a woman get married?
91% of respondents in Armenian and 90% of respondents in Georgia believe that the best age for a woman to get married is 18-25 years old, 2% of respondents in Armenia believe that women should not get married. In Georgia, only 1% believes that women should never get married.
10 years ago, 95% of respondents in Armenia considered that the best age for a woman to get married is 18-25.  During the same period, the figure was 94% in Azerbaijan and 92% in Georgia.
ShareTweet
Previous Post
Ensuring equal rights and opportunities for women and men among Armenia’s national goals
Next Post
Armenia presented the second voluntary national review report on the implementation of the Sustainable Development Goals
COVID-19 affects each of the goals of the 2030 Sustainable Development Agenda