Վերջին 50 տարիներին գենդերային հավասարության ուղղությամբ առաջընթացը կարող է կորսվել, եթե կառավարությունները չմիջամտեն։ The Guardian-ը գրում է, որ կորոնավիրուսի համավարակը կործանարար ազդեցություն է գործում գենդերային հավասարության վրա ու կարող է կանանց հետ գլորել տասնամյակներով. հայտարարել են փորձագետները Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի կողմից «Հավասար վարձատրության ակտ»-ի (Equal Pay Act) ընդունման 50-ամյակի նախօրեին։ Կանայք, զբաղված լինելով երեխաների խնամքով և կենցաղային հարցերով, ավելի շատ աշխատատեղեր են կորցնում, քան տղամարդիկ։ Քաղաքական գործիչները, աշխատաշուկայի փորձագետները, կանանց իրավունքների պաշտպանության ջատագովները նշում են նաև կառավարության կազմում կանանց ձայների պակասը կարող է գլխիվայր շրջել 50 տարվա առաջընթացը: Fawcett Society-ն Մեծ Բրիտանիայում գործող կազմակերպություն է, որը հետևողականորեն քարոզում է գենդերային հավասարություն ու կանանց իրավունքների պաշտպանություն։ Կազմակերպության գործադիր տնօրեն Սեմ Սմեթերսն այդ հետևանքներից խուսափելու համար կարևորում է կառավարությունների միջամտությունը։
«Մենք հիմա տեսնում ենք, որ ավելի շատ տղամարդիկ են վերադառնում իրենց աշխատանքին, և ավելի շատ կանայք են շարունակում մնալ տանը։ Մեզանից 20 տարի պահանջվեց աշխատաշուկայում կանանց մասնակցության ցուցանիշները բարձրացնելու համար, բայց դա կարող է չքանալ մի քանի ամսում», – նշել է նա The Guardian–ի հետ հարցազրույցում։
Համավարակը երկարաժամկետ հեռանկարում բացասական հետևանքներ է ունենալու թե՛ աշխատաշուկայի, թե՛ քաղաքականության, թե՛ երեխայի խնամքի, թե՛ աշխատավարձերի հավասարության և թե՛ կանանց նկատմամբ բռնության հարցերում:
Կանայք առաջնագծում ու ոտնահարվող իրավունքներով
Ֆիսկալ հետազոտությունների ինստիտուտի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Կրթության ինստիտուտի ուսումնասիրությունները պարզել են, որ հավանական է մայրերի 47%-ը կկորցնեն կամ ստիպված կթողնեն աշխատանքը, իսկ 14%-ն էլ հավանաբար աշխատանքը կորցրել է ճգնաժամի սկզբին: Ենթադրվում է, որ հետճգնաժամային աշխարհում առավել տուժած երկու ոլորտները կլինեն հյուրընկալության և մանրածախ առևտրի ոլորտները, որտեղ զգալի թվով կին աշխատողներ են ներգրավված։ «Կանայք այս ճգնաժամին առերեսվեցին խիստ անբարենպաստ պայմաններում։ Մենք անհանգստացած ենք կանանց վաստակի վրա համավարակի ունեցած ազդեցությամբ, և զբաղվածության հեռանկարները կխորացնեն առկա գենդերային անհավասարությունն ու կանանց և տղամարդկանց աշխատավարձերի անհավասարությունը», – ասել է Մեծ Բրիտանիայի Կանանց բյուջետային խմբի հետազոտությունների և քաղաքականության ղեկավար դոկտոր Սառա Ռեյիսը։
Սեմ Սմեթերսի խոսքով, աշխատանքային ավելի ճկուն ձևերին անցնելը թույլ կտա առավել հավասար պայմաններ ստեղծել աշխատող ծնողների համար։ «Անցյալին վերադարձ չկա. ջինը արդեն լամպից դուրս է եկել», – ասել է նա։
Video file
https://www.youtube.com/watch?v=3qV7R2iYVXg
Resolution Foundation-ի տվյալների համաձայն, ցածր վարձատրվող 10 աշխատակիցներից միայն մեկն է ի վիճակի աշխատել տնից, մինչդեռ ցածր վարձատրվող աշխատողների 69 տոկոսը կանայք են. դա /տանից աշխատելը/ համադարման չԷ, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արհմիությունների կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար Ֆրենսիս Օ’Գրեյդին: «Աշխատող կանայք առաջնորդել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարը, սակայն նրանցից միլիոնները մնացել են ցածր վարձատրվող եւ անապահով աշխատանքի հույսին», – ասել է նա: «Մեզ անհրաժեշտ է գնահատել, ինչպես ենք հաշվարկում և փոխհատուցում կանանց աշխատանքը»։
Աշխատավարձերում առկա գենդերային բացը հնարավոր կլինի լրացնել միայն 200 տարի անց
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձի՝ սեռով պայմանավորված անհավասարությանը, ապա այս առումով էլ փորձագետներն անհանգստացած են ձևավորվող զարգացումներից։
«Կորոնավիրուսային ճգնաժամը հանգեցրեց այն բանին, որ կառավարությունն այս տարի ընկերություններին ազատեց աշխատավարձի վերաբերյալ գենդերային տվյալներ ներկայացնելու պարտվորությունից, և, արդյունքում, ընկերությունների միայն կեսը բարեխղճորեն կատարեց իր պարտավորությունները։ Սա գենդերային հավասարության նկատմամբ վերաբերմունքի անհանգստացնող նշան է», – ասել է Շառլոթ Վուդվորթը, ով «Հանուն գենդերային հավասարության» արշավի ղեկավարն է։
The Equality Trust ընկերության գործադիր տնօրեն Վանդա Վիփորսկան նշել է, որ ըստ առկա տվյալների հիման վրա արված վերլուծության, աշխատավարձերում առկա գենդերային բացը հնարավոր կլինի լրացնել միայն 200 տարի անց։
«Անկասկած, անհավասարության բեռն ընկնելու է կանանց ուսերին, ինչպես եղավ աշխատատեղերի կրճատման դեպքում։ Կրճատվածների 86%-ը կանայք են։ Կա կուտակային էֆեկտ, որը հետևողականորեն հետ է մղում առաջընթացը»,- ասել է նա։
Երեխաների խնամքը
Առկա պայմաններում երեխաների խնամքի 97%-ը բաժին է հասնում կանանց։ Բրիտանիայի Ազգային վիճակագրության գրասենյակի իրականացրած նոր հարցումների համաձայն, տղամարդիկ ամեն օր մեկ ժամ ավելի քիչ չվճարվող աշխատանք են կատարում, քան կանայք։
«Համավարակին կարելի է նայել նաև հակառակ տեսանկյունից։ Առաջին անգամ՝ տանից աշխատելու պայմաններում, Covid-19-ը տղամարդկանց ցույց տվեց, թե ինչպիսին կարող է լինել կյանքը, նրանք իրականում տեսան իրենց երեխաներին ու հասկացան, թե ինչ են կորցրել», – ասել է Red Plate խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Սյուզի Լևը։
Կանանց և աղջիկների նկատմամբ բռնությունը
Ուսումնասիրությունների համաձայն, համավարակով պայմանավորված ինքնամեկուսացումը ողջ մոլորակում հանգեցրել է կանանց և աղջիկների դեմ բռնության հսկայական աճին։ Ապրիլին Մեծ Բրիտանիայում ավելացել են բռնության վերաբերյալ ահազանգերը, իսկ աջակցության կենտրոնի կայքի այցելություններ շատացել են տասն անգամ։ Բռնություններ վերապրած կանայք՝ պատասխանելով հարցումներին, նշել են, որ բռնությունն ավելի է սաստկացել մեկուսացման պայմաններում:
«Ընտանեկան բռնության վրա կենտրոնացումը կարող է դրական հետևանքներ ունենալ, եթե դա օգնի ավելի լավ հասկանալու, որ մենք բոլորս պարտավոր ենք միմյանց համար պատասխանատու լինել։ Սա կարող է լինել հզոր ձեռքբերում»,- ասել է «Վերջ կանանց նկատմամբ բռնություններին» կոալիցիայի ղեկավար Սառա Գրինը։
Քաղաքականություն
Պառլամենտական քննարկումների ժամանակ Կանանց և հավասարությունների հարցերով հանձնաժողովի պահպանողական նախագահ Քերոլայն Նոքեսը հետաքրքրվեց վարչապետ Բորիս Ջոնսոնից, թե ինչպիսին պետք է լինի գենդերային հարաբերակցությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարող աշխատանքային խմբում: «Սա հարց է, որին ես չեմ կարող պատշաճորեն պատասխանել»,- նշել է վարչապետը: Նոքեսն առաջարկել է 50/50 հարաբերակցությունը, նշելով, որ ունի մտավախություն, որ կառավարության ամենաբարձր օղակներում կանանց ձայնը լսելի չէ: Նիստը վարող Հելեն Պանքուրստն էլ հավելել է, որ նման զգալի փոփոխությունները երբեմն կարող են իրոք դրական նշանակությսւն ունենալ: «Կա շատ իրական վտանգ, որ մենք հետընթաց կունենանք, բայց եթե լինի հանրային պահանջ և բավարար բարձրաձայնում, ամեն ինչ կարելի կլինի վերաձևակերպել և վերանայել: Հույսը այնքան կարևոր է»:

Concerns 50 years of progress could be put into reverse unless government intervenes
The Guardian writes: “The coronavirus pandemic is having a devastating effect on gender equality and could set women back decades, experts have said on the eve of the 50th anniversary of the Equal Pay Act”.
In a week during which it was revealed that women are bearing the brunt of extra childcare and housework and are losing jobs in greater numbers than men, campaigners, politicians and work experts said a dearth of female voices at the heart of government also risks putting 50 years of progress into reverse. “In my view women’s workplace equality will have been set back decades by this crisis unless the government intervenes to avert it,” said Sam Smethers, the chief executive of the Fawcett Society.
“We’re looking at the prospect of a two-tier workplace where men go back and women stay home. It’s taken us 20 years to get this far on female participation in the workforce, but it could take only months to unravel.”
Experts spoke to the Guardian about the long-term consequences the pandemic could have in a range of key areas.
Work
The Institute for Fiscal Studies and the UCL Institute of Education found this week that mothers were 47% more likely to have permanently lost their job or quit, and 14% were more likely to have been furloughed since the start of the crisis. Two sectors expected to be hardest hit in a post-Covid world are hospitality and retail, both of which employ significant numbers of female workers.
“Women started this crisis from a position of economic disadvantage,” said Dr. Sara Reis, the head of research and policy at the UK Women’s Budget Group. “We’re worried the impact on women’s earnings and employment prospects will widen existing gender inequalities, not least the gender wage gap.”
A shift to flexible work patterns could create a more equal playing field for some working parents, said Smethers. “There’s no going back, the genie is out of the bottle,” she said.
Video file https://www.youtube.com/watch?v=3qV7R2iYVXg
But with data from the Resolution Foundation showing that only one in 10 lower earners are able to work from home, and 69% of low earners are women, it is not a panacea, said the TUC general secretary, Frances O’Grady. “Working women have led the fight against coronavirus, but millions of them are stuck in low paid and insecure jobs,” she said. “We need a reckoning on how we value and reward women’s work.”
Gender pay gap
The coronavirus crisis led the government to exempt companies from having to file gender pay gap data this year, and as a result only half did, according to Business in the Community. “It is hugely disappointing to see so many opted out when the legal requirement was lifted, and a worrying sign of attitudes towards gender equality during the crisis,” said Charlotte Woodworth, a gender equality campaign director.
Analysis of those that did produce data suggests it will take almost 200 years to close the gap, says Dr Wanda Wyporska, the executive director of the Equality Trust. “Undoubtedly women are bearing the brunt of this, as they did in austerity when 86% of cuts fell on women,” she said. “There is a cumulative effect which consistently pushes progress back.”
Maternity discrimination
Some pregnant healthcare workers say they have been pushed into working during the crisis, while others have complained of being laid off.
“In times of crisis, we are seeing a blatant erosion of employment rights for pregnant women during this crisis, and it’s going to get a lot worse before it gets better.’’ state the experts.
Childcare
Given that 97% of the childcare workforce are female, it risks being a double hit, said Neil Leitch, the chief executive of the Early Years Alliance. “The early years sector was already operating on a hand to mouth basis after years of inadequate government funding,” he said. “The fear is that many providers will close their doors permanently.”
According to new research from the Office for National Statistics, men are doing more than an hour less unpaid labour than women each day, but they are increasing their responsibilities.
That could be transformative, says Suzy Levy, the managing director of The Red Plate consultancy. “For men working from home for the first time, Covid-19 has given them a taste of what life could be like,” she said. “They are actually seeing their children and they are understanding the loss of what they had before.”
Violence against women and girls
Reports suggest that lockdowns across the globe have resulted in a huge increase in violence against women. Refuge, which runs the national domestic abuse helpline in the UK, has had a 10-fold increase in visits to its website in the past two weeks, and two-thirds of survivors responding to a Women’s Aid survey in April said violence had escalated under lockdown.
The focus on domestic violence could have positive repercussions, said Sarah Green, the director of the End Violence Against Women coalition. “If it leads to greater understanding that we all have a responsibility for each other that would be a powerful legacy,” she said.
At this week’s liaison committee grilling of Boris Johnson, Caroline Nokes, the Conservative chair of the Women and Equalities Select Committee, asked the prime minister what the gender balance should be in the key team tackling the crisis. “That is a question on which I’m not competent enough to pronounce,” he replied. Nokes suggested the figure should be 50%.
“I do have grave concerns that we are just not hearing women’s voices at the top of government,” she said. “We are in such a critical moment, and while men are dying in greater numbers, it risks being women who are more negatively impacted possibly for a very long time to come.”
But the future, says Helen Pankhurst, the convener of the women’s rights coalition Centenary Action Group, and great-granddaughter of Emmeline Pankhurst, is yet to be written. “Sometimes these massive shifts can be really positive,” she said. “There is a very real danger we will go backwards, but with enough voice and collective demands there could be a resetting and recalibration. Hope is so important.”